niedziela 17 Gru 2017
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Wszytko dotyczące rozgrywek ligowych.

TEMAT: Ligi seniorów

Ligi seniorów 5 dni 8 godzin ago #1142

Marek Ścisły napisał:
Działanie sędziego, polegające na wciskaniu zawodnikowi walkoweru, nie ma źródła w kodeksie szachowym. Zastosował - w takiej formie - indywidualną karę na 4 szachownicy, do której nie ma prawa.

Tak naprawdę karę ponosi TYLKO drużyna.
Jeśli, jak przypuszczam, partia zawodnika zostanie policzona do ELO i rankingu PZSzach z wynikiem, jakim zakończyła się na szachownicy, zawodnik NIE PONIESIE ŻADNYCH STRAT.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ligi seniorów 5 dni 8 godzin ago #1143

  • Marek Ścisły
  • Marek Ścisły Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 169
  • Otrzymane podziękowania: 5
Reasumując:
1. Sędzia główny dopatrzył się niedotrzymania tzw. drabinki i uznał to za działanie niezgodne z regulaminem gry.
2. Przystąpił do wyciągania konsekwencji, mimo że regulamin gry, ani przepisy do których się ten regulamin odwołuje nie definiują sposobu karania drużyny z tego tytułu.
3. Dlatego jak mniemam (bo nie ma uzasadnienia) sędzia przystąpił do ukarania indywidualnego zawodników z tytułu nie respektowania przepisów. Pomijam brak zasad weryfikowania drabinki i pominięcia w regulaminie traktowania zawodników rezerwowych, do czego zobowiązuje kodeks szachowy
4. Sędzie błędnie ukarał zawodników z tytułu nieprawidłowego zajęcia miejsca, gdyż przepisy szachowe nie uwzględniają w taryfikatorze kar ukarania zawodnika walkowerem.

Resumując, klub winien złożyć protest na czynności sędziego niezgodne z przepisami.
Jako opiekun prawny Oliwii wystąpię do sędziego i organizatora rozgrywek o uzasadnienie zmiany wyniku i od odpowiedzi uzależniam dalsze formalne działania, bo w informacji udostępnionej w chessarbitrze wynika, iż Oliwia oddała walkowera, co nie jest zgodne z prawdą. Co więcej, informacja taka o walkowerze w oficjalnym serwisie turniejowym może rodzić inne konsekwencje jak np. usunięcie zawodnika z turnieju itp. I to już są straty, które mogę tu nazwać wizerunkowymi.. A na to nie mogę się zgodzić. W systemie chessarbiter istnieje możliwość utrzymania wyniku na szachownicach a modyfikacji druzyny. Sędzia nie skorzystał z tej możliwości, czyli Wiesiu, w intencji sędziego nie była ukarana tylko drużyna.
Ostatnio zmieniany: 5 dni 8 godzin ago przez Marek Ścisły.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.271 s.

Ostatnio na Forum

Wiadomości szachowe

Top 10

2700chess.com for more details and full list

Gościmy

Odwiedza nas 45 gości oraz 0 użytkowników.